הגלגל: שבועון: לבעיות העולם ולקול-ירושלים

יוצא לאור על-ידי לשכת המודיעין הממשלתית בירושלים, מטעם מיניסטריון המודיעין הבריטי

| התוכן | עמוד הקודם | עמוד הבא

לקט

קטעים מתוך שיחות ותכניות ששודרו לאחרונה

בינינו לבין עצמנו

שיחה מאת מנהל מחלקת השידור החדשה. ''דבר למאזינים על ההאזנה''

אתמול, באחד ביוני הפך שירות השידור בארץ של משרד הדואר-הכללי למחלקת השידור החדשה. וכמנהל השידור, הנני רוצה להציג את עצמי לפניך. אני שמח מאוד להזדמנות זו לעמוד בראש המחלקה החדשה. אני מבין ומכיר את האפשרויות הכבירות של השידור, ואני נגש לתפקיד זה שהוטל עלי, להיות הממונה על קול ירושלים, בדחילו ורחימו.

אולם למעשה תפקידנו פשוט למדי. עלינו לשעשע, לספק-ידיעות להורות אותך מדי שבוע בשבוע, מדי יום ביום, מדי שעה בשעה, אך הצלחתנו בתפקיד זה נתונה כולה בידך. כי הרי יש כפתור קטן על המקלט שלך, והיה כי תסובב אותו ותאזין לתחנה אחרת שתכניותיה אולי יותר לפי טעמך, כי אז נדבר אנו לתוך החלל הריק. ושום תחנת שידור אינה יכולה להתקיים זמן רב בלי מאזינים.

בשטח זהאתה יכול לעזור לנו בהרבה. אם תכניותינו אינן מוצאות חן בעיניך, אל תסתפק בסבוב הכפתור ובהאזנה לתחנה אחרת. כתוב לנו על כך, ואנו מצדנו נראה מה נוכל לעשות בענין זה. ספר לנו מה אינו לפי טעמך ובעיקר מה הייתה רוצה לשמוע. כתוב לנו באנגלית, בערבית, בעברית, או באיזו שפה אחרת, ואנו נכיר לך טובה. אנו הננו בבחינת הספקים של התוצרת, אתה הקונה. ובמסחר הרי ידוע, שהצדק תמיד עם הקונה.

בטרם אמשיך, הייתי רוצה כאן להזכיר בהוקרה את כל אלהה שעזרו בהקמתו של שרות השידור שהביאוהו לדרגה של היום. לפני תשע שנים היתה זו תחנה עם עשרת אלפים מקלטים ותקציב של 10,000 לירה לשנה. כעת יש 56 אלף מקלטים ותקציב שנתי של 70,000 לירה.

אנשים רבים נתנו ידם להתפתחות זו. טוני רנדל, סטיפן פריי, מקניר, איברהים טוקן, יחיה לבבידי, אג'אג' נואיהד, ועזמי נששיבי; קרל סלומון, אליעזר לוברני, ומרדכי זלוטניק; רלף פוסטון, רג'י סמיט, רות בלקין וריצ'רד המפריי. הם ורבים אחרים, אמנים, קריינים, מוסיקאים וטכנאים - כולם השקיעו ממיטב זמנם,ובתנאים קשים ביותר התמסרו למפעל מתוך התלהבות רבה. וכולו האי כדי לספק את טעמך, ההפכפך, מאזין יקר.

ישנם עוד כמה אנשים שאני חייב להם תודה: ג'ורג' ובסטר, מנהל הדואר הכללי; מר קנדי, סגנו, שהיה מפקח עד עתה באופן מיוחד על שרות השידור; מר מקיי, המהנדס הראשי במשרד הדואר הכללי; וכריסטופר הולם, מנהל לשכת המודיעין הממשלתית, שבתקופת המלחמה סיפק את מהדורות החדשות. לכל אלה נתונה תודתי - ואני מקוה - גם תודתך.

סבורני, כי תרצה לדעת מה אנו עושים; ואין כל סודות בכך. מדי שבוע בשבוע אספר לך על קו פעולתנו, על תכניותינו, על הצעותינו לעתיד ועל הקשיים בהם אנו מתלבטים.

ראשית, אנו עומדים לקבל יותר כסף ויותר עובדים כדי שנוכל להכין עבורך תכניות טובותיותר. ולא רק תכניות טובות יותר אלא גם ארוכות יותר. כי לכשנקבל את המשרד השני - ואני מקוה שזה יהיה בסתיו - יהיה לאל ידנו לשדר שתי תכניות בבת אחת. במשדר אחד נשדר בעיקר תכניות ערביות ובמשדר השני - בעיקר תכניות עבריות. ואילו התכניות האנגליות תשודרנה במקצתן באחד ובמקצתן בשני. וכך תהיינה הרבה יותר שעות בכל שלוש השפות, ואחת הבעיות העיקריות שלנו - זו של חוסר זמן, תמצא את פתרונה.

כל השנויים האלה ידרשו ארגון רב ועלי לבקש ממך בינתיים להאזר במעט סבלנות. עלולים לעבור עוד כמה חדשים בטרם תרגיש שיפור ניכר בתכניות.מכל מקום, התכניות נקבעות חודש מראש ואינני יכול, למשל, לזקוף לזכותי שום שבח שיישמע על אחת התכניות של השבוע הבא.

אולם האחראים לתכניות עשו כמיטב יכלתם, כרגיל, כדי למצוא עבורך דברי שעשועים, למוד וידיעות. בתכניות האנגליות של השבוע הבא למשל, יוגש תסכית על צ'קוב, שנכתב לכתחילה עבור שרות השידור הבריטי. בתכניות הערביות נוסף מדור שבועי חדש: ''מי יודע?'' וכן בתכניות העבריות ''נוספה תכנית שבועית שתוקדש לעקרת-הבית ותשודר בימי ה' בשעה 4:45 אחר הצהרים - ''פינת האישה .

מדור זה יעסוק לא רק בעניני ישול, אלא גם בדברי אופנה, הטיפול בתינוק, גידול צמחים ופרחים. בעניני חינוך ואף בעצות לטפול ביופי. השיחות האלה תושלמנה על ידי מאמרים שיפרסמו ב''הגלגל'', במדור מיוחד לאשה.

ואשר למוסיקה, זו השפה הרשמית הרביעית בארץ, כאן הכין הפרופסור קסטנברג תכנית בטהובן מיוחדת ליום ה', בשעה 8:30 בערב. לאחר דברי פתיחה שנכתבו על ידי פרופסור קסטנברג, תשמעו את הסונטה לפסנתר, אופוס 110, לבטהובן שתשודר במלואה

אולם,תכניות אינן תלויות בכסף ובביצוע בלבד. בראשית היה הרעיון. יש צורך ברעיונות לשיחות, ברעיונות למחזות, ברעיונות לתסכיתים ולשידרי חוץ. ועל כן, אם יש לך איזה רעיון, אנא שלח אותו לנו ואם נשתמש בו נשלם עבורו. אך אל-נא תקוה להתעשר בדרך זו.

רעיון הוא דבר נפלא אולם לפני שאפשר להלביש אותו צורת שידור, דרוש כתב-יד. כתיבה עבור הרדיו היא אמנות כשלעצמה, באותה מידה כמו כתיבה עבור הבימה. ולא כל אחד שיש לו רעיון טוב, יכול להכין את כתב היד הדרוש. יש ללמוד כיצד לכתוב כתבי יד אלו.

והוא הדין לגבי הדבור במיקרופון. ייתכן ויהיו אתך רעיון טוב וכתב יד מתוקן ובכל זאת השידור לא יעלה יפה. ייתכן כי קולך אינו מתקבל כראוי במיקרופון. ואף אם קולך מתאים לרדיו, ישנם עוד כמה וכמה דברים קטנים שעליך ללמוד לפני שתוכל לדבר כראוי מעל גלי האתר.

ומתוך כך, כדי להיות מוכנים לתכנית ההרחבה שלנו בסתיו, הרי הדבר הראשון שעלינו לעשותו, הוא לאמן סופרים סופרים וקריינים, במיוחד עבור הרדיו. פירוש הדבר כי עלינו לייסד בית ספר לרדיו בירושלים, שיהיה פתוח לכל הרוצה ללמוד כיצד לכתוב עבור הרדיו רו כיצד לדבר ברדיו. אני אמסור לך על הפרטים ברגע שהם יהיו מוכנים, ואין לך צורך, איפוא, לכתוב אלינו עדיין. ההודעה בנידון זה תמסר בעוד מועד.

ועד זאת, כשהנך פותח את המקלט עליך להיות הגיוני. אין כל טעם להתרעם עלינו אם הנך מוצא את פינת הנוער הערבית דוקא ברגע שהנך רוצה לשמוע חדשות באנגלית, או תסכית עברי כשהנך רוצה לצאת במחול. עליך להיות סבלני ולברר לך את אשר אתה רוצה לשמוע מתול התכניות המתפרסמות בעתונות, לפני שהנך פותח את המקלט שלך.

אל תתאר לעצמך כי לו היתה ניתנת תכנית אנגלית, ערבית, או עברית בלבד במשך כל היום היית במצב הרבה יותר טוב. כי הרי גם אז היית עלול למצוא את פינת הנוער ברגע שאתה צמא לחדשות, או מוסיקה קלסית ברגע שתוקף אותך רצון לרקוד, או דוקא שיחה על נושא זה או אחר, בזמן שאינך יכול לסבול שיחה כלל ועיקר.

עבודתנו כאן דומה לזו של עורך עתון. עליו למצוא מקום לכל מיני דברים המענינים אנשים מסוגים שונים. אין אתה קורא את העתון מאלף ועד תו, לא כן? ואולי - אני טועה. מכל מקום יש להניח כי אם אתה קורא את עמוד הספורט, חזקה שהנך דולג על התוספת הכלכלית; ואם את מתפעלת מהכובע החדש שבדף האשה ברור שאינך דואגת ביותר למה שכותב הפרשן המדיני; ואם הנך נמשך אחר בקורת ספרותית, בקושי תמצא ענין בספורי ילדים.

אותו הדבר בשידור. אין אנו מצפים לכך שכל התכניות תהיינה לפי טעמך.

כל סעיף בתכנית צריך להיות מכוון למצוא חן בעיני סוג מיוחד של מאזינים, ואולם אז הוא חייב להיות הדבר המובחר ביותר מסוג זה שבאפשרותנו להגיש.

ולכן הייתי מבקש ממך להאזין רק לאותם הדברים, המיועדים בעיקר בשבילך. אולם אם גם אז יתברר שהדברים שאתה שומע, אינם לפי טעמך, נצטרך לעשות משהו בענין זה. תפקידנו הראשון הוא, איפוא, לקבוע מה אתה רוצה לשמוע. ולכן אני מתכוון להקים מחלקה מיוחדת בשרות השידור החדש. שתעקוב אחר דרישות המאזינים ותקבע את הדברים האהובים והבלתי אוהבים עליך. בתאריך מאוחר יותר אני מקוה להזמין אותך כדי לשתף פעולה עם מחלקה זו בצורה מאורגנת. אם אתה מאזין לתכנית מסויימת באופן קבוע פחות או יותר, אני אזמינך להמנות על חבר השופטים של המאזינים לחלק זה של התכנית. אני אשלך לך כמה מעטפות רשמיות של המחלקה וכמה טפסים ריקים. אבקש ממך לשלוח לי את דברי הבקורת שלך על חלק זה של התכנית לו אתה מאזין - נניח מוסיקה קלסית. אין זאת אומרת כי עליך יהיה להקשיב לכל תכנית של מוסיקה קלסית או לכתוב לי על כל תכנית כזאת שתשמע. אולם אם יהיו לנו כמאה מאזינים בחבר השופטים למוסיקה קלסית ונקבל עשרים חןןת-דעת על כל קונצרט, הרי זה יספיק בהחלט. גם במקרה זה אני אודיע לך בו ברגע שאנו נהיה מוכנים לקבל מתנדבים, ולפיכך אין לך צורך לכתוב אלינו כבר עתה.

בעבודה זו של גלוי הדברים האהובים והבלתי אהובים על המאזין, ממלאה העתונות תפקיד חשוב. אני רוצה להשתמש בהזדמנות זו ולהודות לעתונות על העזרה שהיא הושיטה לשרות השידור. אני מקוה כי שיתוף פעולה זה יתמיד ואני מצדי אעשה ככל יכולתי כדי להדקו למען יהא פורה במידת האפשר.

הנני מקוה כי מתוך שתוף פעולה עם העתונות, על ידי עבודה רבה ומאומצת של עובדי מחלקת השידור החדשה, ובעזרתך אתה, מאזין יקר, הנני מקוה, שנוכל יחדיו להפוך את שרות השידור הארצישראלי לתחנה הטובה ביותר באזור ים התיכון כולו. מי יתן והיה!בהגלגל, כרך ב, גליון 37, עמוד 15
7 ביוני 1945


15

  Photo: p15

| התוכן | עמוד הקודם | עמוד הבא